Sonbahara Girerken Cildimiz

En değerli kıyafetimiz cildimiz diye bir rek­lam sloganı vardı o kadar çok şey ifade ediyor ki. İşte o en değerli kıyafetimiz cildimiz mev­simsel farklılıklara göre ışıltılı ya da solgun bir hal alır. Mevsimsel değişiklikler, çevre­sel faktörler, kişinin genetik alt yapısı, yaş, cinsiyet, daha önce uygulanan tedaviler gibi durumlar göz önünde bulundurarak kişiye özel tedavi planlamaları ile cilt kalitesini ko­rumaya yönelik sürdürülebilir sonuçlar elde edilebilir. Kişiye özel programların oluşturul­ması için hasta ve hekim arasındaki iletişimin doğru kurulması ve uygulanan bakım ve des­teklerin dışında kişinin dikkat etmesi gereken parametreler de çok önemlidir.

 

Bu parametreler:

-Kişinin maruz kaldığı çevresel faktörler

-Uyku kalitesi,

-Beslenme,

-Spor ve stres kontrolü

 

Bu parametrelerde optimal bir çizgiyi yaka­lamak gerekiyor. Yaz sonrası kuruyan siyah nokta gözenek ve lekeye yatkın hale gelen cilt için neler yapmalıyız:

 

1. İyi bir cilt bakımı ile arındırılan cilde kişinin cilt yapısına uygun yıkama jeli, tonik, nem­lendirici serum, krem ve güneş koruyucu seçmek gerekiyor. Yanlış ürün seçimi cildi korumak yerine cildi çok daha savunmasız hale getiriyor.

 

2. Temizlenmiş cildin ihtiyacına göre daha erken yaşlarda cilt elastisitesini korumak için düşük yoğunluklu mezoterapiler, ilerleyen yaşlarda elastikiyeti toparlama amaçlı lifting etkili daha yoğun mezoterapiler devreye giriyor.

 

3. Bu şekilde temel bakımlar dışında cilt sorunları olan kişilere tamamen kişiye özel programlarla destek sunmak mümkün.

 

DR.FERDA KARATAŞ
Medikal Estetik Hekimi