Emre Can

16.03.1954 Bolu doğumlu. İstanbul Erkek Lisesi 1972 de mezun olduktan sonra
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Kemal Kurtuluş Bey’in yanında Master programını tamamladı. İngilizce ve Almanca biliyor.

1969-1975 yılları arasında çeşitli sanayi kuruluşlarında yöneticilik yapmıştır. Son profesyonel yöneticiliği Sabancı Holding bünyesinde Ticaret Müdürlüğüdür. Profesyonelliğin yanı sıra özel sektöre olan inancı nedeniyle 1975 yılında Metem Ticareti kurdu. Daha sonra tekstil sektörünün konfeksiyon ve polyester iplik konularında üretim ve ticarete başlamıştır. Triko üretiminde Benetton ve Max Mara dahil dünyanın en ünlü firmalarına 14 yıl boyunca üretim yapmıştır. Polyester iplik dalında ise dünyanın devleri ile rekabet edebilecek kapasitede Çorlu’da bir tesis kurmuştur. Burada sentetik ipliğin en özel ürünlerini üretmektedir. Metemteks Tekstil Ticaret ve Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkan’lığı yapmıştır.

Ayrıca 1989 yılında Bodrum’da yaptırdığı 550 yatak kapasiteli Metem Tatil Köyü ile Turizm sektörüne de giriş yapmıştır. Metem Tatil Köyü 2003 yılında FUGA ismi ile 2011 yılı sonuna kadar faaliyetine devam etmiştir.

2006 Yılında inşaatına başlanan FUGAYAZ Bodrum Evleri ile inşaat sektörüne girdi. 2015 Yılında da Caressa Bodrum Evleri projesini tamamladı.

İnşaat ve Enerji sektörleri haricinde ev tekstili üretimi de yapan bir şirketin
kurucusudur. Ev Tekstili Sanayicileri Başkanlığı yapmıştır.

Sosyal aktivitelerinde toplam 17 adet vakıf ve derneğin yönetici üyesidir. Bunlardan bazıları TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyesi , Rumeli Eğitim Vakfı , 1884 Grupları Eğitim Vakfı , İstanbul Erkek Liseliler Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Türk – Alman Üniversitesi Destekleme Vakfı Başkanlığı yapmıştır.

1996- 1998 sezonunda Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

Almanca ve İngilizce bilmektedir. Evli, iki çocuk ve iki torun sahibidir