Tüp Bebek Tedavisi Riskler Sorunlar

Yaşamın içinde hiçbir şey dümdüz bir çizgi değil. Zaten yaşam biraz da o meşhur sözde ifade edildiği gibi biz plan yapar iken başımıza gelenlerden ibaret olan bir durum. Yine de umut etmeden yaşanmıyor ve yaşam kimi zaman kendi mucizelerini gösterebiliyor. 

Örneğin hemen herkes anne olmak istemesine rağmen kimi zaman değişik nedenlerden dolayı kişi hamile kalamıyor ve böylesi durumlarda da tıbbın gelişmesine de istinaden değişik yöntemlere başvuruluyor.
Tüp Bebek Tedavisi Riskler Sorunlar

Dünyada ilk defa İngiltere’de 1079 yılında ülkemizde ise 1987 yılında uygulanan tüp bebek uygulaması da anne olamayan kadınların anne olmasına fırsat veren, mucize olarak nitelendirilebilecek olan bir olgu. Yıllarca çocuk sahibi olamayanlar bu yöntem sayesinde kolayca anne baba olarak çocuk hasretlerini kimi zaman ilerleyen yaşlarına rağmen giderebiliyorlar.

Ama her durum da olduğu gibi bu süreç içinde de ortaya çıkabilecek komplikasyonlar, riskler olabiliyor. Biz de burada ana hatları ile bunlardan bahsetmeye çalışacağız.

Tüp bebek tedavisi sırasında ortaya çıkabilecek en temel sorunlar şunlardır:

– Dış gebelik
– İkiz, üçüz gebelik durumları ki oldukça sık rastlanan bir durumdur
– Yumurtalıkların uyarılması sonucu ortaya çıkan komplikasyon durumları
– Kişinin vücudunun yapılan tedaviye olumlu yanıt vermemesi ki o yüzden kimi zaman birden fazla böylesi bir yöntem denenebilmektedir
– Yumurta toplama işlemi ile ilgili ortaya çıkan komplikasyon durumları

Unutulmamalıdır ki bu zorlu bir süreçtir ve böylesi durumların kimi zaman yaşanabilmesi de olabilir bir durumdur. O yüzden anne adayının hiçbir biçimde moralini bozmaması önem taşır.

Bunun yanında kişi tüp bebek yöntemi ile hamile kaldığında ortaya çıkabilecek en temel sorunların başında düşük riski gelmektedir ki özellikle ilerleyen yaşlarda hamile kalan anne adaylarının bu dönemde olabildiğine yorulmaması, eğilip kalkmaması, olabildiğine dinlenmesi gerektiği unutulmamalı ve son derece kontrollü bir biçimde hareket edilmesi gerektiği gözden kaçırılmamalıdır.

Kişi bu süreci normal bir hamile gibi yaşamaması ortaya çıkan bir diğer sorundur. O yüzden uyumasına, beslenmesine kısaca her şeyine en ince ayrıntısına kadar özen göstermeli ama asla moralini bozmamalıdır.

Prof. Dr. Teksen Çamlıbel