Tüp Bebek Tedavisinde Bir Yan Etki: Hiperstimulasyon Sendromu

Hiperstimulasyon Sendromu (OHSS) Nedir?

Tüp bebek tedavisi sırasında yumurtalıkların fazlaca uyarılmaları sonucu oluşan, yüksek miktarda yumurta üretimi ile birlikte görülen bir durumdur.

Neden Oluşur?

Kadın vücudundaki hormonlar, kan hücrelerinin geçirgenliğini değiştirir. Bu da bazı bölgelerde şişkinlik ve sıvı birikmesine neden olur. Böbreklere daha az su gitmeye başlar. Bu durum idrarı azaltır ve vücuttaki sodyum- potasyum dengesini bozar.

Çeşitleri Nelerdir?

Hafif, orta ve yüksek şiddette seyreden çeşitleri vardır.

Belirtileri Nelerdir?

Hafif ve orta şiddette görüldüğü zaman karında şişme, kilo artışı, yumurtalıkların büyümesi ve mide bulantısı söz konusudur. Şiddetli olduğu zaman görülen diğer belirtiler daha da artar. Bunun yanı sıra nefes almakta zorlanma ve idrarda azalma söz konusudur. Kan pıhtılaşmaları görülebilir.

Tedavisi Nasıldır?

Hafif şiddette seyreden Hiperstimulasyon sendromu vakaları, ağrı kesici verilerek ayakta tedavi edilir. Ama orta ve yüksek şiddetteki durumlar günlük hayatın kalitesini etkileyecektir. Bu yüzden tedavi eden hekim çoğunluka, gözlem altında tutamak amacıyla, hastanın yatışını ister.

Belirtileri orta ve yüksek şiddette olan durumların tedavisinde, hastaya, damar yoluyla sıvı ve protein verilir. Ayrıca bulantı ilaçları ve kanın pıhtılaşmasını önlemek için heparin enjekte edilir. Her gün düzenli olarak kan testi yapılır.

Çok ileri vakalarda Parasentez adlı uygulamayla karın çevresinde biriken assit sıvısı çekilir. Bu, son derece etkili bir yöntemdir. Karın içi basıncı düşürüp hastanın nefes almasını kolaylaştırır.

Nasıl Önlenir?

Hekimler tüp bebek tedavisinde yumurtalıkları uyarırken kullandıkları ilaçları kontrollü uygularsa, hastalık önlenebilir. Ama maalesef yumurtalıkların ilaçlara verdiği cevap, kişilere göre değişmektedir. Bu yüzden çoğu zaman hekimin hassas davranması bile işe yaramayabilir.

Çocuk Sahibi Olmaya Engel midir?

Bebek sahibi olmayı kesinlikle engellemez. Aksine yumurta sayısında artış sonucu ortaya çıkar ve bu tüp bebek tedavisi için önemli bir gelişmedir. Hekim ortaya çıkan belirtilere göre gerek duyduğu tedaviyi uygulayacak ve mümkün olduğunca çabuk, hastayı iyileştirecektir. Çok şiddetli Hiperstimulasyon sendromu vakaları bile en fazla on gün içerisinde iyileşme gerçekleşir.

Prof. Dr. Teksen Çamlıbel