Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Transferi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisinde elde edilen başarının en büyük sırrı embriyo transferidir. Uzmanlar bu sebeple bu tedaviye başvuracak kişilerin iyi araştırma yapması gerektiğini belirtmekte.
Embriyo transferinin yapılacağı zaman için karar alınırken belli başlı nedenlere dikkat edilmesi gerekiyor.

Deneme transferinin gerçekleşmiş olması, başvuran hastanın rahim ağzı kanalının ve rahim pozisyonunun ayarlanması , embriyo transfer aşamasının ultrason kontrolünde yapılması kateterin daha kolay bir şekilde yerleştirilmesi ve embriyoların rahim içerisine doğru yere bırakıldığının net şekilde görülebilmesi transferin kolay bir biçimde yapılabilmesini sağlar. İmplantasyonu ve gebeliği elde etmek için embriyonun ve rahim içinin uyum içerisinde olmaları gerekmektedir.

EMBRİYO TRANSFERİ NASIL YAPILIR?

Tüp bebek tedavi ( IVF ) işleminde en son aşama embriyo transferi olarak bilinir. Gelişen embriyolardan seçilmiş olan en kaliteli 1- 2 embriyo anne rahminin içerisine bırakılır ve embriyoların rahim içerisine tutunup gebelik oluşturması beklenmektedir. Transferin ne zaman yapılacağına hastanın yaşı, tedavi boyutu , embriyoların mevcut sayı ve kalitesi gibi birçok faktör değerlendirilip karar verilmektedir. Embriyo transferi uygulaması genel itibari ile 1-3. Veya 5. gün yapılmaktadır. Belirlenen embriyolar hangi gün transfer olacaksa o günün sabahı kontrolleri yapılır seçimin ardından embriyolog tarafından özel bir kateter dahilinde laboratuvardan geçirilerek işlemi yapacak olan doktora teslim edilir . Doktor tarafından karından yapılan ultrason kontrolünde embriyolar rahim içine yerleştirilir. Embriyo transfer aşaması hastanın özel bir durumu bulunuyorsa anestezi gerektirmez. Bu İşlem yaklaşık 5- 10 dakika bir süre içerisinde tamamlanmaktadır. İşlemin ardından rahim içini desteklemek adına enjeksiyon veya fitil biçiminde hormon ilaçları kullanılır. Gebelik oluşursa bu destek gebeliğin 12. haftasına kadar sürer . Gebeliğin oluşmadığı ve adet kanamasının devam ettiği durumlarda ise tedaviye devam edilmez . Embriyo transferinin azından gebelik testi 12. günde yapılmaktadır.

Prof. Dr. Teksen Çamlıbel